Codzienna dieta – Medycyna chińska

Autor

Kojarzyć możemy ją przede wszystkim z akupunkturą czy masażami. Medycyna chińska w swoich założeniach nie pomija jednak także wpływu codziennej diety na nasze zdrowie i samopoczucie. Poniżej prezentujemy najważniejsze zasady oraz spostrzeżenia, którymi wyróżnia się medycyna chińska w obszarze szeroko pojętej dietetyki i codziennej diety.

Czy smak lub temperatura posiłków mają znaczenie?

Zgodnie z założeniami medycyny chińskiej wszystkim produktom spożywczym przypisać można trzy główne właściwości, które uwzględnić należałoby później przy opracowywaniu codziennej diety. Ich smak ma bowiem nie tylko oddziaływać na nasze kubki smakowe i zapewniać nam przyjemność z jedzenia. W Państwie Środka panuje przekonanie, że smaki słodki, słony, gorzki, ostry czy też kwaśny wyróżniają konkretne właściwości. Poza tym nie bez znaczenia pozostaje jakość termiczna, czyli po prostu fakt, czy dany produkt bądź danie w trakcie jego spożywania są ciepłe, gorące, a może neutralne pod kątem temperatury, chłodne lub zupełnie zimne. Przedstawiciele medycyny chińskiej uważają ponadto, że każdy produkt sam w sobie wywiera określony wpływ na konkretne narządy ludzkiego ciała.

Zalecenia pod kątem codziennej diety

Chyba nie ma osoby, która choć raz usłyszałaby, że śniadania powinno się jeść jak cesarz a kolacje jak żebrak. Stwierdzenie to ma swoje korzenie właśnie w medycynie chińskiej. Jej celem w kontekście codziennej diety jest bowiem kształtowanie określonych nawyków żywieniowych. Poza tym, że rano powinniśmy spożywać najbardziej obfite posiłki i to najlepiej na ciepło a wieczorem niewielkie porcje, dietetycy z Państwa Środka hołdują jeszcze kilku innym zasadom. Większość z nich usłyszeć można też w gabinecie lekarskim. Codzienna dieta według mieszkańców Chin powinna bowiem bazować na lokalnych, sezonowych produktach. Poza tym powinno się pilnować stałych pór spożywania posiłków, jeść w przyjemnej atmosferze, a także zjadać tyle, ile pozwoli nam poczuć się sytym, ale jednocześnie nie przejedzonym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twój koszyk
Loading...
 • Brak produktów w koszyku.
 • Kwota: 0,00

  Zamówienie

  Kontakt

  Szkoła Naturalnego Odżywiania i Terapii
  Orkiszowe Pola
  ul. Strzeszyńska 76
  60-479 Poznań
  tel. 603-166-577
  tel. 539-300-149
  godz. 10:00-16:00

   Loading...