Co nam daje aurikuloterapia?

Autor

Jest to jedna z form akupunktury, której początki sięgają 2500 r. p.n.e. Aurikuloterapia, tak jak klasyczna akupunktura, opiera się na założeniach Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, choć jej rozkwit datuje się na rok 1956, kiedy to swoją uwagę poświęcił jej francuski lekarz – dr Paul Nogier. Tak jak w przypadku klasycznej akupunktury, tak i aurikuloterapia skupia się na przywracaniu energii Qi (chi) w ciele człowieka poprzez stymulowanie określonych punktów odpowiadających za poszczególne narządy i części ciała. W przypadku aurikuloterapii wszystkie te punkty zlokalizowane są jednak wyłącznie na małżowinie usznej, która według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej jest swego rodzaju mikrosystemem.

Zastosowanie aurikuloterapii

Akupunkturzyści zajmujący sią tą formą terapii stosują ją zarówno w przypadku dolegliwości o podłożu somatycznym, jak również tych o podłożu psychologicznym. Zgodnie z założeniami Tradycyjnej Medycyny Chińskiej oraz zasadami samej aurikuloterapii stymulowanie punktów usytuowanych w różnych częściach małżowiny usznej może mieć zasadność w takich przypadkach, jak np.:

 • bóle głowy,
 • problemy w funkcjonowaniu układu trawiennego,
 • alergie.

Poza tym terapia ta stosowana bywa także u osób cierpiących na bezsenność lub depresję bądź też walczące z różnego rodzaju nałogami.

Przebieg zabiegu

Aurikuloterapia, tak jak klasyczna akupunktura, zakłada wykorzystanie specjalnych igieł. W tym przypadku akupunkturzysta podczas jednego zabiegu może zastosować wyłącznie jedną lub maksymalnie pięć igieł, nakłuwając tym samym do pięciu różnych punktów. To, co wyróżnia tę formę terapii od klasycznej akupunktury, to fakt, że do igieł przymocowane są elektrody. Same igły mają od 2 mm do 10 mm długości i mogą pozostawać w uchu osoby poddającej się terapii nawet przez 10 dni. Sam zabieg trwa natomiast ok. 30 min.

Na koniec warto zaznaczyć, że terapii tej nie zaleca się osobom cierpiącym na choroby nowotworowe, hemofilię czy też zapalenia skóry bądź różnego rodzaju choroby zakaźne. Poza tym okres ciąży oraz miesiączka także są przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twój koszyk
Loading...
 • Brak produktów w koszyku.
 • Kwota: 0,00

  Zamówienie

  Kontakt

  Szkoła Naturalnego Odżywiania i Terapii
  Orkiszowe Pola
  ul. Strzeszyńska 76
  60-479 Poznań
  tel. 603-166-577
  tel. 539-300-149
  godz. 10:00-16:00

   Loading...